Letos je tema meseca požarne varnosti preprečevanje požara litij-ionskih baterij in poteka pod sloganom »Tudi baterije lahko zagorijo. Preprečite požar baterij.«
V vsakdanjem življenju se povečuje uporaba naprav z litij-ionskimi baterijami. Najdemo jih v mobilnih telefonih, prenosnih in tabličnih računalnikih, predvajalnikih glasbe, fotoaparatih, kamerah, igračah, orodju, invalidskih vozičkih, radijsko vodenih modelih, brezpilotnih zrakoplovih (dronih) in podobno. Vsako leto vse več uporabnikov za prevoz uporablja vozila na električni pogon (električna vozila, električna kolesa, električni skiroji in podobno), ki jih tudi poganjajo litij-ionske baterije.
Litij-ionske baterije lahko shranijo več energije kot navadne baterije ter se lahko ponovno polnijo.
Vzroki za nastanek požara
Najpogostejši vzroki za požar litij-ionskih baterij so:
– nepravilno polnjenje (predolgo polnjenje, uporaba nezdružljive oprema, neupoštevanje navodil proizvajalca),
– mehanske poškodbe (padec, udarec, stiskanje, prometne nesreče),
– neustrezno shranjevanje (izpostavljenost visoki ali zelo nizki temperaturi, vlagi),
– nekvalitetni materiali,
– tehnične okvare
– in podobno.
Navodila za preprečevanje požara litij-ionskih baterij
Litij-ionske baterije so ob ustrezni uporabi varne, vendar je potrebna previdnost pri njihovi uporabi, polnjenju in shranjevanju.
Naprav z litij-ionskimi ali litij-ionskih baterij:
– ne poškodujte,
– ne odpirajte,
– ne stiskajte,
– po njih ne udarjajte,
– ne izpostavljajte padcem
– in podobno.
Večkrat preverite stanje kabla, polnilnika, polnilne postaje in kontaktov. Če so poškodovani, jih ne uporabljajte. Zamenjajte jih z originalnimi rezervnimi deli. Predvsem igrače in orodje, ki ga napajajo litij-ionske baterije, so med igro in uporabo pogosteje izpostavljeni mehanskim poškodbam.
Pri padcu z električnim kolesom, električnim skirojem ali v prometni nesreči se lahko baterija poškoduje, zato po padcu ali nesreči preverite zunanje stanje baterije. Mehanske poškodbe lahko kasneje povzročijo požar (zaradi poškodbe vlažen zrak prodre v notranjost ohišja baterije, kar izzove kemične reakcije in posledično požar).
Shranjevanje
Naprave z litij-ionskimi baterijami ali litij-ionske baterije naj bodo zaščitene pred mehanskimi poškodbami in vremenskimi vplivi. Shranjujte jih na sobni temperaturi in ne na direktni sončni svetlobi. Ne izpostavljajte jih vlagi, zelo visokim ali nizkim temperaturam. V njihovi bližini naj ne bo vnetljivih in gorljivih snovi. Hranite jih izven dosega majhnih otrok in domačih živali. Nove baterije hranite v originalni embalaži.
Odlaganje
Iztrošene naprave z litij-ionskimi baterijami ali litij-ionske baterije predstavljajo nevaren odpadek. Z izolirnim trakom zaščitite kontakte baterij in jih odložite v namenske zabojnike, ki so namenjeni zbiranju odpadnih baterij ali oddajte v zbirno-reciklažne centre.
Polnjenje
Polnjenje litij-ionskih baterij lahko poteka na dva načina. Baterija se lahko polni neposredno, prek polnilnega kabla, ki se priključi direktno na napravo, ali pa se lahko baterija odstrani iz naprave in polni na posebnem polnilniku.
Ob uporabi in polnjenju naprav z litij-ionskimi baterijami ali litij-ionskih baterij upoštevajte navodila proizvajalca. Uporabljajte le baterijo, polnilni kabel, polnilnik in polnilno postajo, ki jih je priložil proizvajalec.
Upoštevajte čas, ki je predviden, da se baterija napolni. Ko je baterija polna, je treba končati postopek polnjenja. Ob daljšem polnjenju je možno pregrevanje in nastanek požara, pa tudi življenjska doba baterija se s tem zmanjšuje.
Med polnjenjem naprava, polnilnik, polnilna postaja ne smejo biti pokriti ali založeni. Iz bližine odstranite predmete, ki bi se lahko zaradi pregrevanja vneli.
Določite mesta, kjer boste polnili naprave z litij-ionskimi baterijami. V prostorih, kjer polnite te naprave, razmislite o namestitvi javljalnika dima. Naprav z litij-ionskimi baterijami ne polnite na postelji ali sedežni garnituri. Med polnjenjem ne preobremenjujte vtičnic.
Naprave z litij-ionskimi baterijami ali litij-ionskih baterije polnite le, ko ste prisotni in jih večkrat preverite. Ne polnite jih ponoči. S polnjenjem prenehajte če:
– zaznate pekoč vonj ali vonj po zažganem,
– opazite dim,
– se naprava, baterija, polnilnik in polnilna postaja pregrevajo,
– baterija spreminja obliko (se napihne),
– iz baterije izteka tekočina
– in podobno.
V ustanovah, kjer so v uporabi invalidski vozički na električni pogon, teh ne polnite in ne shranjujte na evakuacijskih poteh.
Gašenje
Požar na litij-ionskih baterijah je težko pogasiti. Pride lahko tudi do eksplozij posameznih baterijskih celic. Pomembno je hlajenje.
Če zagori naprava z litij-ionsko baterijo:
– napravo oziroma polnilnik izklopite iz električnega omrežja,
– umaknite gorljive in vnetljive predmete, ki so v bližini,
– za gašenje uporabite gasilnik ali priročna gasilna sredstva (vodo, požarno odejo, zemljo, pesek in podobno).
–
Požar gasite le, če je še v začetni fazi in če gašenje za vas ne predstavlja nevarnosti. Če ocenite, da požara ne boste mogli pogasiti, pokličite na številko 112. Če je treba, se evakuirajte.
Če zagori vozilo na električni pogon:
– ga ugasnite,
– odstranite elektronski ključ,
– se umaknite na varno razdaljo,
– pokličite na številko 112 in poudarite, da gori vozilo na električni pogon, povejte tudi tip vozila,
– počakajte do prihoda gasilcev in upoštevajte njihova navodila.
Zgibanka; Tudi baterije lahko zagorijo
https://www.gov.si/assets/organi-v-sestavi/URSZR/Publikacija/Zgibanke/Brosura-Tudi-baterije-lahko-zagorijo-za-tisk.pdf